“İnsanlar gibi kitapların da kaderleri vardır.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zeytinburnu Kültür Yayınları’ndan “Hüsamettin Arslan Kitabı”
Merhum Hüsamettin Arslan gibi söylersek: “İnsanlar gibi kitapların da kaderleri vardır. Elinizdeki kitabın da bir kaderi var.” Zeytinburnu Kültür Yayınları tarafından basılan Hüsamettin Arslan Kitabı, yazarın edebiyat yaşamına odaklanırken daha öncesinde bilinmeyen birçok yazısını da gün yüzüne çıkarıyor.

Zeytinburnu Kültür Yayınları tarafından basılan Hüsamettin Arslan Kitabı, kitapseverlerin koleksiyonuna eklemek isteyeceği nadide türden bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’deki epistemik cemaatlerle ilgilenen, ardından sosyal bilimlerin çeşitli alanlarına temas eden, tercümeler yapan, kurduğu yayınevi vasıtasıyla birçok akademik ve popüler eser neşreden Hüsamettin Arslan’ın; şimdiye kadar gün yüzüne çıkmamış yazılarını da muhteviyatında barındıran kitap, aynı zamanda Türkiye’de sosyal bilimlerin gelişmesine katkıda bulunan hem de Hüsamettin Arslan’ı yakından tanıyan birçok akademisyen, yazar ve dostlarının kendisi için kaleme aldığı yazılardan oluşuyor.


Kitabın birinci bölümü insanın öncelikle, rasyonel bir varlık ya da akıl sahibi bir varlık değil anlayan ve yorumlayan bir varlık oluşunu mütemadiyen hatırlatan Hüsamettin Arslan Hoca’nın metinlerinden oluşuyor. Hüsamettin Arslan Kitabı’nı oluşturan metinler herhangi bir biçimde sınıflandırmaya uygun olmadığından, yazıları yazar adlarının alfabe sırasına göre sıralanıyor. Kitapta bunun iki istisnası olduğu belirtiliyor: Hüsamettin Hoca’nın gazete yazılarındaki aforizmalarından yapılan seçki ile bibliyografya. Bu kitapta daha önce söylenmemiş önemli fikirlerin yazıldığı izlenimi yaratmadan belirtmeliyiz ki Hüsamettin Hoca üzerine olan bu yazılar, onu her yönüyle anlatan, yazdıklarını ve söylediklerini tartışan değil, henüz tamamlanmamış belki de asla nihayete ermeyecek düşünceler, kavramlar, hatıralar ve dostluklardan bir demet sunuyor. Görsellere eşlik eden aforizmaların, altyazıların Hüsamettin Arslan’ın entelektüel dünyasını, hayatından kesitleri bütünüyle olmasa da, kimi boyutları yoğunluk kazanmış şekilde yansıtılması hedeflenmiş. Bunların bir kısmı yazılarından bir kısmı ya başka metinlerinden ya da onlardan yararlanılarak hazırlanmış. Bazı metinlerde Hüsamettin Arslan’ın entelektüel ve akademik hayatına dair bilgi farklılıkları ise araştırılıp teyit edilerek mümkün mertebe giderilmeye çalışılmış.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“İnsanlar gibi kitapların da kaderleri vardır.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Global Referans News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin