Sürdürülebilirliğe odaklanan girişimler Grow Up Sahne’de yer aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sürdürülebilirliğe odaklanan girişimler Grow Up Sahne’de yer aldı

 

Dezavantajlı gruplara fırsat eşitliği sağlamak, ekosistemdeki çeşitliliği teşvik etmek ve sürdürülebilir geleceği desteklemek amacıyla yürütülen Grow Up programından mezun olan 10 girişimci, BTM’nin Fulya Yerleşkesinde düzenlenen sahne etkinliğinde sunum yaptı. BTM’nin tematik programları arasında yer alan ve önceliği gıda, tarım ve yeşil dönüşüm olan program kapsamında çeşitli eğitim ve uyumluluk faaliyetleri iki bileşen olarak gerçekleştirildi

Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında; Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) iş birliği ile yürütülen “Grow Up:Türkiye’de Start-up Ekosistemi Çeşitliliğinin Desteklenmesi” projesinin sahne etkinliği gerçekleşti. BTM Fulya Yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte, proje süresince destek alan 10 girişimci sunum yaptı.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi BTM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Doğan Salman ve BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı ile GIZ İş Geliştirme ve Girişimcilik Bölüm Yöneticisi Onur Arcan’ın açılış konuşmalarıyla başlayan program, Grow Up’ın Proje Koordinatörü Başak Güröz’ün proje kapsamında gerçekleşen faaliyetleri ve çıktılarını aktardığı bilgilendirme sunumu ile devam etti.

Projenin hedef sektörlerinden Gıda, Tarım ve Yeşil Girişimcilik temalarını da konu alan “Yeşil Gelecek: Eko-Girişimciliğin İlerlemesi ve Destek Yolları” konulu bir panel de gerçekleştirildi. BTM Kıdemli İş Geliştirme Uzmanı Zübeyde Ağsakallı’nın moderatörlüğünde düzenlenen panele EKSİM Holding Ar-Ge ve Dijital Süreç Yönetimi Direktörü Dr. Mustafa Çelikpençe, TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) İklim Teknolojisi Elçisi Emrah İnce ve Wastespresso Kurucu Ortağı Cavid Bayramlı panelist olarak katıldı. Etkinlik BINA Incubator Program Müdürü Muhammed Yasin Elmadit’in “Türkiye’de Girişimcilik Ekosistemi: Farklılıkların Gücü” başlıklı konuşmasıyla sonlandı.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında faaliyetlerine başlayan Grow Up projesinin  birinci etabında iş modelini kurmuş 28 girişim yer alırken, ikinci etabında ise fikir aşamasındaki 56 kadın girişimci desteklendi. Girişimcilik ve sosyal uyum faaliyetleri yoluyla Türkiye’deki girişimcilerin niteliklerini artırmayı ve fırsat eşitliği sağlamayı amaçlamayan Grow Up kapsamında start-up’ların iş kurma, iş kapasitesini geliştirme, sürdürülebilirlik becerileri geliştirildi ve yol haritaları belirlendi. Program sürecinde eğitimlerin yanı sıra, odak grup toplantıları, paneller, çalıştaylar, fuar katılımı ve mentor eşleştirmeleri gerçekleştirildi.

 

Bugüne kadar 8 bin 500’den fazla girişimciye ve 5 binden fazla girişime destek verdiklerini söyleyen BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, Grow Up programıyla özellikle tarım, gıda ve yeşil dönüşüm alanında çalışmalar yapan kişileri girişimcilik ekosistemine kazandırmayı ve bu alanlarda nitelikli girişimleri ekosistemle buluşturmayı amaçladıklarını ifade etti.

 

Elbaşı sözlerine şöyle devam etti:

“BTM olarak yaş ve sektör ayrımımız bulunmuyor ancak Grow Up programında özellikle sektör olarak tarım, gıda ve yeşil dönüşüm gibi belirli temalara odaklandık. Grow Up Programı’nı başlatırken sürdürülebilir bir dünya vizyonu ile yola çıktık. Bu nedenle de tarım, gıda ve yeşil dönüşüm odaklarını temel aldık. Dünyada ilk 5’e giren bir startup merkezi olarak sadece ülkemize değil tüm dünyadaki ekosisteme karşı bir sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz.”

GIZ İş Geliştirme ve Girişimcilik Bölüm Yöneticisi Onur Arcan ise Grow Up projesiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen GİZ tarafından uygulanan PEP Projesi olarak, Türkiye’deki girişimcilerin kapasitelerini artırmayı hedefleyerek girişimcilik projelerine destek sağlıyoruz. BTM iş birliğiyle yürüttüğümüz bu projede, farklı sektörlerden gelen girişimlere destek vermek ve ekosisteme katkı sağlamak bizi son derece memnun etti. Gençlerin, kadınların ve göçmenlerin de girişimcilik ekosistemine dahil olmasını, fırsat eşitliği ve ekosistemin daha da zenginleşmesi açısından önemsiyoruz.”

Grow Up Sahne’de sunum yapan 10 girişim

  • Mapla Biotechnology: Gıda atıklarını kullanarak biyoplastik üretimi ve Sıfır Atık hedefine yönelik kompost gübre üretimini amaçlamaktadır.
  • Paketman: Özellikle yabancılar ve turistler için tasarlanmış online yemek siparişi ve teslimat platformu olarak çok dilli bir arayüz sunmakta, geniş ödeme seçenekleri ve üstün müşteri hizmeti ile Türkiye’nin çok kültürlü nüfusuna yemek deneyimini geliştirmektedir.
  • Yomio Drops: Fonksiyonel atıştırmalık kategorisinde sağlıklı yaşam ve doğru beslenme alışkanlığı edinmeyi amaçlayan, tamamen gıda bileşenlerinden oluşan, yoğurt içeren, katkı maddesi kullanmadan uzun raf ömrü sağlayan ve güvenli hayvansal gıda tüketimini destekleyen lezzetli atıştırmalıklardır.
  • Aladdin Energy: Güneş enerjisi sistemi termal enerjiyi depomakta ve su ısıtma için enerji tasarrufu sağlayarak enerjiyi %70 oranında korumaktadır.
  • Orbiba Robotics: Temiz tarım alanında katkıda bulunmak isteyen her birey için uygun fiyatlı, yapay zeka ile veri işleme yeteneğine sahip robot platformları üretmek amacıyla kurulan bir tarım teknolojileri girişimidir. Bu inisiyatif ile dünyada her geçen gün artan güvenli gıdaya erişim sorununu çözmek için, yenilenebilir enerji kullanarak düşük maliyetli ve yüksek yatırım getirili akıllı küçük robotlar tasarlayıp geliştirerek, düşük karbon ayak izi ile organik tarım uygulayıcılarını desteklemeyi hedeflemektedir.
  • NFS Fonksiyonel Gıda: İleri gıda teknolojileri ve doğal kaynaklardan elde edilen fonksiyonel bileşenlerle geliştirilen özel gıdalarla tüketicilere spesifik sağlık ve yaşa uygun çözümler sunan bir gıda üretim girişimidir.
  • DeliveTree: Ağaçları yeniden hayata döndürme ve topluluk katılımını teşvik etme girişimidir.
  • Agrovech: Tarımsal arazilerde uydu ve drone görüntüleri kullanarak yapay zeka tabanlı yazılım geliştirerek hasat dönemini belirleme, bitki büyümesi, rekolte tahmini ve diğer analizleri gerçekleştirerek çiftçilere web tabanlı bir karar destek sistemi sunmaktır.
  • Amenu: Restoranlar ve mutfaklar için ücretsiz dijital menü desteği sunmaktadır.
  • Farmhood: Yenilikçi gıda teknolojileri ile ARGE çalışmalarını birleştirerek, tarım ürünlerini, işlenmiş gıdaları ve yan ürünleri dönüştürerek inovatif, lezzetli ve sürdürülebilir gıdalar üretmektedir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sürdürülebilirliğe odaklanan girişimler Grow Up Sahne’de yer aldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Global Referans News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin